1 iunie – Instalare preot paroh în parohia Balaciu

În ajunul praznicului “Înălţarea Domnului”, P.C.Pr.Protoiereu Dumitru Drăghici a participat alături de Prea Cuv. Arhimandrit Rahail Mât, exarh al mănăstirilor şi schiturilor, la ceremonia de instalare a părintelui Marian-Florin Zăvoeanu ca păstor al credincioşilor parohiei Balaciu, protoieria Slobozia.

Astfel, după slujba Vecerniei şi a Litiei, P.C.Protoiereu a citit decizia de numire şi a adresat şi un cuvânt de învăţătură, în prezenţa atât a preoţilor din parohiile învecinate, cât şi a unui număr mare de credincioşi şi invitaţi.

A doua zi, cu ocazia praznicului Înălţării Domnului, precum şi a zilei de pomenire a eroilor, biserica parohiei Balaciu a găzduit, după Sfânta Liturghie, un scurt concert al corului de copii al Şcolii Pitişteanu-Balaciu, condus de dna. învăţătoare Aurelia Mereuţă, în repertoriul cărora au fost cuprinse cântece dedicate eroilor.

În încheiere, noul părinte paroh, împreună cu participanţii la slujbă, dar şi cu copiii şi reprezentanţii autorităţilor locale, au participat la o slujbă de pomenire la monumentul eroilor din localitatea Balaciu.
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat arie slideshow...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...