Asistenţă religioasă în cadrul Căminului pentru persoane vârstnice “Ing.Vadim Rusu” din Balaciu

Luna trecută, cu sprijinul şi întregul concurs acordat de directoarea instituţiei, doamna Helene Radu, locatarii Căminului pentru Persoane Vârstnice din Balaciu au beneficiat, pe lângă Taina Sfântului Maslu oficiată lunar de preoţii din Protoieria Slobozia, şi de programul de asistenţă religioasă oferit de părintele paroh Marian-Florin Zăvoeanu, din localitate.

Astfel, pe lângă Sfintele Taine ale Mărturisirii şi Euharistiei, şi pe lângă participarea directă la slujbele obişnuite din cadrul Bisericii “Sf.Dimitrie, Izvorâtorul de Mir” din Balaciu, beneficiarii căminului, dar şi personalul medical, au participat, în cadrul instituţiei, şi la programe de catehizare cu temele “Sfintele Taine în viaţa creştinului”, “Sfinţii Vechiului Testament” şi “Darurile Sfântului Duh”.

De asemenea, sâmbătă 30 iulie, locatarii au fost binecuvântaţi prin stropirea cu agheasmă, urmare a desfăşurării slujbei Aghiasmei mici.
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat arie slideshow...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...