“Adormirea Maicii Domnului” la Parohia Balaciu

Sărbătoarea închinată Maicii Domnului s-a constituit într-un prilej de întărire a comuniunii în cadrul Parohiei Balaciu, atât între enoriaşi, cât şi între aceştia şi persoanele vârstnice din cadrul Căminului Ing. Vadim Rusu”.

În seara zilei de 14 august, în prezenţa numeroasă şi activă a acestor fii duhovniceşti, PC preot paroh Marian Zăvoeanu a săvârşit slujba Vecerniei cu Litie, urmată de cântările Prohodului Maicii Domnului şi de procesiunea de ocolirea a bisericii parohiale.

Manifestările religioase au fost încununate a doua zi de slujba Sfintei Liturghii, desfăşurată de asemenea în prezenţa extrem de numeroasă a credincioşilor, mulţi dintre aceştia fiind binecuvântaţi de comuniunea cu Hristos prin Sfânta Taină a Euharistiei.

La slujba prilejuită de sărbătoarea „Adormirii Maicii Domnului” a participat şi fostul Preşedintele al Consiliului Judeţean Ialomiţa, domnul Gheorghe Savu, alături de familia sa.
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat arie slideshow...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...