Sfintele sărbători la Balaciu: daruri, Moş Crăciun şi o masă caldă

Sărbătoarea „Naşterii Domnului” a făcut ca biserica din Balaciu să devină neîncăpătoare. Credincioşii, alături de locatari ai Căminului pentru vârstnici „Ing. Vadim Rusu” din localitate, au aşteptat după Sfânta Liturghie, la fel de nerăbdători ca şi mulţimea de copii ce au înfrumuseţat biserica prin feţele lor inocente, atât primirea Sfintei Euharistii, cât şi venirea lui Moş Crăciun cu sacul plin de daruri.

Venirea Moşului a fost precedată de colindatul copiilor, fii ai satului, cu un repertoriu bogat ce a făcut ca toţi cei prezenţi să cânte alături de ei.

Apoi, Moş Crăciun, ajutat de părintele paroh Marian Zăvoeanu, a înmânat copiilor daruri ce cuprindeau, în funcţie de vârste, atât jucării, cât şi fructe, dulciuri şi rechizite.

Pe 26 decembrie, a doua zi de Crăciun, cei mari au primit, pentru familiile lor, o masă caldă oferită de familia Tămăşan, din Bucureşti.

Ca atare, 50 de astfel de enoriaşi au fost părtaşi la această bucurie, mulţi dintre ei intrând în posesia pachetelor la biserică, iar celor mai neputincioşi şi mai vârstnici le-au fost înmânate acestea la casele lor, de către părinte paroh.
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat arie slideshow...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...