Multiplă sărbătoare la Balaciu

Ziua Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, ocrotitorul bisericii şi al credincioşilor din Balaciu, s-a constituit într-un prilej de multiplă bucurie şi de manifestări care au adus în prin plan implicarea celor din parohie spre bucuria comuniunii.

Astfel, în ziua precedentă sărbătorii, părintele paroh Marian Zăvoeanu a susţinut, în prezenţa membrilor Cercului Pastoral nr.7 şi a copiilor din sat implicaţi în programul Hristos împărtăşit copiilor, cateheza pe tema „Decalogul”.

În aceeaşi seară, credincioşii, în număr mare, au participat la slujba Acatistului şi a Vecerniei unită cu Litia.

A doua zi, Sfânta Liturghie i-a reunit din nou la biserică pe credincioşii din sat, dar şi pe beneficiarii Căminului pentru vârstnici „Ing.Vadim Rusu”, slujbă urmată de o altă bucurie: sfinţirea unei troiţe (donată de o familie de credincioşi), pusă spre închinare în curtea bisericii.

Toate aceste manifestări s-au încheiat cu o agapă frăţească.

(A consemnat pr. Marian Zăvoeanu, parohia Balaciu)
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat arie slideshow...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...