Biserica satului

Biserica parohiala Sfântul Dimitrie Izvorâtorul de Mir se afla în comuna Balaciu, la 50 metri de drumul european E 60 - ce face legatura între Urziceni si Slobozia.

Biserica Sfântul Dimitrie Izvorâtorul de Mir se afla în spatele primariei comunei Balaciu, vizavi de Caminul pentru vârstnici Ing. Vadim Rusu - cunoscut si dupa denumirea veche, Caminul de batrâni Aurel Setu, marginita la rasarit de o frumoasa liziera de salcâmi. Zona este de o mare importanta istorica, întrucât în apropiere, se afla Piscul Crasanilor, cu ruinele unei vechi cetati daco-getice. Sfântul lacas a fost construit în anul 1856, în timpul domniei lui Barbu Dimitrie Stirbei, din porunca mosierului Matache Pitisteanu. Datorita distrugerii în timp a pisaniei bisericii, nu se cunoaste cu exactitate motivul ridicarii sfântului lacas, dar se presupune ca necesitatea construirii unei biserici în acest loc se datoreaza mutarii treptate a vetrei satului, din imediata apropiere a râului Ialomita, la o altitudine ceva mai mare - 81 metri fiind altitudinea maxima în aceasta zona - din cauza inundatiilor succesive din acea perioada.

Exteriorul Biserica Sfântul Dimitrie Izvorâtorul de Mir este o constructie solida din caramida, în forma de nava, cu ziduri de 1 metru grosime, având o lungime de 17 metri, o latime de 7 metri si o înaltime de 18 metri la nivelul turlei. Din documentele gasite în arhiva Primariei locale, rezulta ca lacasul este construit din galerii sprijinite pe patru stâlpi si un fronton din lemn. Turla falsa, vizibila doar din exterior, este de forma octogonala, pe o structura din lemn, ce a fost initial acoperita cu sindrila, la fel ca si acoperisul, dupa care, în 1893, s-a înlocuit cu tabla zincata, reînnoita în anul 1969 si revopsita în anul 2011. Clopotnita a fost construita separat, pe o structura rezistenta din lemn, având o înaltime de 10 metri. Atât biserica, cât si clopotnita, au pastrat de-a lungul timpului, la exterior, o zugraveala de culoare alba, refacuta complet în anul 2011. Tot în 2011, lacasul s-a îmbogatit cu 3 fresce încadrate în medalioanele pregatite înca din anul 1856 pe frontispiciul bisericii, deasupra acoperisului pridvorului, fresca centrala reprezentându-l pe Sfântul Dimitrie Izvorâtorul de Mir, în partea stânga aflându-se Maica Domnului cu Pruncul, iar în dreapta Iisus Hristos Pantocrator.

Interiorul Biserica Sfântul Dimitrie Izvorâtorul de Mir are un pridvor închis cu sticla, construit ca prelungire în anul 1980, pentru protejarea bisericii de capriciile vremii, zona fiind strabatuta de vânturi puternice, iar zapada fiind viscolita frecvent. S-a realizat astfel, totodata, o mai buna izolatie termica a bisericii, spatiul de la interior, destinat credinciosilor din ce în ce mai numerosi, marindu-se si el, lacasul îndeplinind practic si rol de paraclis pentru caminul de batrâni din apropiere. Planul de sectiune orizontala a pronaosului este unul patrat, acoperit de o calota sferica ce se interpune între ochiul vizitatorului si turla propriuzisa. În pronaos se afla o zona de acces catre podul bisericii, legata printr-o scara de lemn de mansarda usor înaltata, gândita initial pentru izolarea termica a cladirii, dar probabil si cu rol de tainita, ulterior fiind folosita pentru depozitarea obiectelor bisericesti iesite din uz, care au fost puse în evidenta în anul 2011, fiind expuse în câteva vitrine amplasate în naos, acolo unde spatiul a putut permite acest lucru. Naosul nu contine abside laterale, vizibile la interior, planul treflat fiind evitat, probabil, din motive constructive, costurile fiind mai ridicate din cauza manoperei. De asemenea, el nu este delimitat de pronaos prin coloanele folosite de obicei la bisericile din zona rasariteana în prima perioada a crestinismului. Atât naosul cât si pronaosul nu sunt împodobite cu vitralii, probabil tot din motive financiare. Altarul este semicircular, atât la interior cât si la exterior, acoperit de o calota sferica pe pandantivi, fiind despartit de naos printr-o catapeteasma din lemn de esenta tare, sculptat cu motive simple si împodobit cu icoane pe lemn. Pictura, refacuta complet în 1926, când s-a introdus si instalatia electrica, are ca element inedit scene din viata Mântuitorului Hristos, prezentate delimitat unele fata de altele cu încadramente ce imita ramele de tablou, sugerând ca tot unitar o expozitie de tablouri religioase de marime foarte mare. Aceasta a fost restaurata ulterior în 1976 de catre pictorul Ganea Ion conform textului pastrat deasupra usii de la intrare: ACESTUI SFÂNT LOCAS I S-A RESTAURAT PICTURA ÎN ANUL 1976 ÎN ZILELE P.F. PARINTE PATRIARH IUSTINIAN, CU CONTRIBUTIA ENORIASILOR SI STRADANIA CONSILIULUI SI COMITETULUI PAROHIAL SI P.C. PREOT BARBU ION SI SANDU NICOLAE CÂNTARET, PICTOR FIIND ION GANEA DE LA MUNTENII BUZAU. Culoarea predominata este bleu ciel, cu nuante de gri, pastrata si la vopsirea fondului catapetesmei, care este infrumusetata cu icoane pe lemn, de forma dreptunghiulara, ce sunt prevazute la partea superioara cu un adaos plan - triunghiular, simbolizând Preasfânta Treime. De altfel, planul este repetat ca motiv în tot ansamblul catapetesmei, inclusiv la partea superioara, unde se afla un panou din lemn ce preia aceeasi forma, la o scara mai mare, în ideea izolarii totale a volumului de aer din Altar, de restul bisericii. Simbolul Treimic este punctat în mod clar si garantat de însasi Icoana Sfintei Treimi care strajuieste întreaga catapeteasma în pozitia de top frontal, parând sa suplineasca lipsa planului treflat al bisericii, Sfânta Cruce reprezentata de planul treflat, fiind înlocuita de simbolul Treimic în ocrotirea edificiului - motiv prezent frecvent în partea de sus a Rastignirii. Forma, precum si culorile folosite au fost pastrate si pentru realizarea celor trei fresce exterioare ce au fost adaugate în anul 2011. Curtea bisericii a fost initial folosita si ca cimitir al satului, fiind ulterior stramutat, unele monumente din piatra - cruci vechi, sculptate traditional de mesteri populari, vrânceni probabil, de unde provenea si materia prima - pastrându-se si în prezent pe locul în care au fost amplasate. Marimile acestora difera, conform obiceiurilor stramosesti, în functie de vârsta celor trecuti la Domnul.

Preot Marian Zavoeanu

[https://sf-esc.ro/files/images//slides/slujbe/2013/mai/biserica parohial/7.JPG] [https://sf-esc.ro/files/images//slides/slujbe/2013/mai/biserica parohial/9.JPG] [https://sf-esc.ro/files/images//slides/slujbe/2013/mai/biserica parohial/P1180016.JPG] [https://sf-esc.ro/files/images//slides/slujbe/2013/mai/biserica parohial/P4210080.JPG] [https://sf-esc.ro/files/images//slides/slujbe/2013/mai/biserica parohial/P6160023.JPG] [https://sf-esc.ro/files/images//slides/slujbe/2013/mai/biserica parohial/PB170057.JPG]
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat arie slideshow...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...