Hram 2011

Marti, 25 octombrie 2011, in jurul orei 17 cu binecuvantarea Prea Sfintului Parinte Vincentiu, Episcopul Sloboziei si Calarasilor, a fost adusa de la Manastirea Crasani racla cu sfinte moaste ce apartin Sfantului Mare Mc. Gheorghe, Sf. Mc. Ecaterina, Sf.Mc. de la Niculitel Zotic, Atal, Camasie si Filip, Sf. Stelian, ocrotitorul copiilor, si Sf.Ioan Iacob Hozevitul.

Fiind un moment de sarbatoare (pentru prima data in istoria satului cand sunt prezente sfinte moaste) un numar mare de sateni, de beneficiari ai caminului de batrani "Ing. Vadim Rusu" si un grup de copii de la scoala din Balaciu insotiti de doamna invatatoare Mereuta Aurelia au iesit in intampinarea sfintelor moaste. Procesiunea de primire a sfintelor moaste a fost condusa de parintele Marian Zavoeanu, alaturi de parintele Ioan de la Copuzu si de maicile de la Manastirea Crasani. Dupa depunerea in biserica a sfintelor moaste a inceput slujba Vecerniei (cu Litie) inchinata Sfantului Mare Mucenic Dimitrie, Izvoratorul de Mir, ocrotitorul sfintei noastre biserici si parohii.
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat arie slideshow...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...