Slujbă arhierească în comuna Balaciu

Pentru comuna Balaciu, anul 2013 reprezintă 400 de ani de atestare documentară a existenţei sale.

Cu această ocazie, duminică 20 octombrie, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu, însoţit de preacucernicii părinţi consilieri Daniel Florin Enaşcu, Florin Ionescu, Nicuşor Silviu Dascălu, preacucernicul părinte protopop Dumitru Drăghici şi alţi preoţi şi diaconi, a săvârşit Sfânta Liturghie la biserica parohială.

La acest moment aniversar Chiriarhul locului a hirotonit preot pe preacucernicul diacon Ilie Agapie pe seama parohiei Bora din municipiul Slobozia, iar pe tânărul teolog Ionuţ Butu l-a hirotonit diacon pe seama Catedralei Episcopale „Înălţarea Domnului” din Slobozia.

Pentru buna chivernisire a sfântului lăcaş preacucernicul părinte paroh Marian Zăvoeanu a primit prin hirotesie rangul de sachelar, iar spre amintirea acestei vizite, Preasfinţitul Părinte Episcop a oferit bisericii o frumoasă cădelniţă.

După Sfânta Liturghie Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu i-a vizitat şi binecuvântat pe beneficiarii Căminului pentru persoane vârstnice „Ing. Vadim Rusu” din localitate, cărora le-a oferit daruri, vizitând mai apoi şi parohia vecină Pitişteanu.
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat arie slideshow...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...