Duminica orbului din nastere

În vremea aceea, trecând Iisus, a vazut pe un om orb din nastere. Si ucenicii Lui L-au întrebat zicând: Învatatorule, cine a pacatuit, acesta sau parintii lui, de s-a nascut orb? Iisus a raspuns: Nici acesta n-a pacatuit, nici parintii lui, ci ca sa se arate în el lucrarile lui Dumnezeu. Trebuie sa fac, pâna este ziua, lucrarile Celui Care M-a trimis pe Mine; caci vine noaptea, când nimeni nu poate sa lucreze. Atât cât sunt în lume, Eu sunt Lumina lumii. Acestea zicând, a scuipat jos si a facut tina din scuipat si a uns cu tina ochii orbului. Apoi i-a zis: Mergi de te spala în scaldatoarea Siloamului, care se tâlcuieste: trimis. Deci s-a dus si s-a spalat si a venit vazând. Iar vecinii si cei care-l vazusera mai înainte ca era orb ziceau: Nu este acesta cel ce sedea si cersea? Unii ziceau: El este. Altii ziceau: Nu este el, ci seamana cu el. Dar acela zicea: Eu sunt. Deci îi ziceau: Cum ti s-au deschis ochii? Acela a raspuns: Omul care se numeste Iisus a facut tina, a uns ochii mei si mi-a zis: Mergi la scaldatoarea Siloamului si te spala. Deci, ducându-ma si spalându-ma, am vazut. Zis-au lui: Unde este Acela? Si el a zis: Nu stiu. L-au dus la farisei pe cel ce fusese oarecând orb. Si era sâmbata în ziua în care Iisus a facut tina si i-a deschis ochii. Deci, iarasi îl întrebau si fariseii cum a vazut. Iar el le-a zis: Tina a pus pe ochii mei si m-am spalat si vad. Însa unii dintre farisei ziceau: Acest om nu este de la Dumnezeu, fiindca nu tine sâmbata. Iar altii ziceau: Cum poate un om pacatos sa faca asemenea minuni? Si era dezbinare între ei. Au zis, deci, orbului iarasi: Dar tu ce zici despre El, ca ti-a deschis ochii? Iar el a zis ca Prooroc este. Dar iudeii n-au crezut despre el ca era orb si a vazut, pâna ce n-au chemat pe parintii celui ce vedea. Si i-au întrebat, zicând: Acesta este fiul vostru, despre care ziceti ca s-a nascut orb? Deci cum vede el acum? Au raspuns, însa, parintii lui si au zis: Stim ca acesta este fiul nostru si ca s-a nascut orb; dar cum vede el acum, noi nu stim; sau cine i-a deschis ochii lui, noi nu stim. Întrebati-l pe el; este în vârsta; va vorbi singur despre sine. Acestea le-au spus parintii lui pentru ca se temeau de iudei. Caci iudeii pusesera acum la cale ca, daca cineva va marturisi ca El este Hristos, sa fie dat afara din sinagoga. De aceea au zis parintii lui: Este în vârsta; întrebati-l pe el. Deci au chemat a doua oara pe omul care fusese orb si i-au zis: Da slava lui Dumnezeu. Noi stim ca Omul acesta este pacatos. A raspuns deci acela: Daca este pacatos, nu stiu. Un lucru stiu ca, fiind orb, acum vad. Deci i-au zis: Ce ti-a facut? Cum ti-a deschis ochii? Le-a raspuns: V-am spus acum si n-ati auzit? De ce voiti sa auziti iarasi? Nu cumva voiti si voi sa va faceti ucenici ai Lui? Si l-au ocarât si i-au zis: Tu esti ucenic al Aceluia, iar noi suntem ucenici ai lui Moise. Noi stim ca Dumnezeu a vorbit cu Moise, dar pe Acesta nu-L stim de unde este. A raspuns omul si le-a zis: Tocmai în aceasta sta minunea: ca voi nu stiti de unde este, iar El mi-a deschis ochii. Si noi stim ca Dumnezeu nu-i asculta pe pacatosi; dar, daca este cineva cinstitor de Dumnezeu si face voia Lui, pe acesta îl asculta. Din veac nu s-a auzit sa fi deschis cineva ochii unui orb din nastere. Daca n-ar fi Acesta de la Dumnezeu, n-ar putea sa faca nimic. Au raspuns si i-au zis: În pacate te-ai nascut tot si tu ne înveti pe noi? Si l-au dat afara. A auzit Iisus ca l-au dat afara si, gasindu-l, l-a întrebat: Crezi tu în Fiul lui Dumnezeu? El a raspuns si a zis: Dar cine este, Doamne, ca sa cred în El? Si a zis Iisus: L-ai si vazut! Cel ce vorbeste cu tine, Acela este. Iar el a grait: Cred, Doamne! Si s-a închinat Lui.

[https://sf-esc.ro/files/images//slides/slujbe/2014/mai/duminica orbului/P5250004.JPG]
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat arie slideshow...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...