Batranețe, haine grele

Știam de ceva vreme ca tanti Matilda, o credincioasa din sat are probleme de sanatate ce nu îi permit sa mai stea singura. Cunoșteam și faptul ca urma sa fie adapostita la Caminul pentru vârstnici din sat și speram ca ziua aceea avea sa întârzie. Din pacate, sâmbata 30 ianuarie, când i-am vizitat pe credincioșii din camin, ne-am regasit; nu în curtea casei sale vis-a-vis de biserica, ci pe holurile caminului.

Închipuiți-va o femeie în vârsta, extrem de harnica, nelipsita de la sfânta biserica, iubita de oameni, trezita printre straini singura și confuza datorita bolii, o femeie care nu înțelege ce se întâmpla cu ea.

Încercați sa nu va închipuiți durerea ei de fiecare data cand se uita pe geam sau iese în curtea bisericii și își vede casa la care nu poate sa ajunga, biserica în care nu mai poate sa se roage și prietenii pe care nu îi mai poate întâlni la fel de des ca înainte. E sfâșietor. Daca memoria nu ne-ar juca feste așa cum i se întâmpla ei, nu știu cu am putea rezista.

Prietenele au început sa o viziteze, preotul încearca sa o întareasca iar familia face tot ceea ce crede ca e mai bine pentru ea. Dumnezeu sa o întareasca.
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat arie slideshow...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...