Duminica stalparilor

Intrarea Mantuitorului in Ierusalim nu este altceva decat intrarea Domnului in Saptamana Patimilor. Desi Mantuitorul intra triumfal in Ierusalim, El merge totusi spre suferinta si moarte. Prin Sfintele si mantuitoarele Sale Patimiri, El ridica natura omeneasca din moarte, natura supusa stricaciunii din cauza caderii in pacat.

Duminica Floriilor este ziua în care praznuim Intrarea Domnului Iisus Hristos în Ierusalim, ca împarat biruitor, dar cu înfatisare smerita, venind calare pe mânzul asinei, împlinire a unei profetii facute cu 400 de ani înainte de venirea lui Mesia. Cântarile acestei perioade ne îndeamna nu doar la lupta duhovniceasca, ci si la biruinta si bucurie: 'De vreme ce ai legat iadul si moartea ai omorât si lumea ai înviat-o, pentru aceasta cu stâlpari Te-au laudat pruncii, Hristoase, ca pe un biruitor strigându-Ti astazi: Osana, Fiul lui David. Pentru aceasta bucurându-ne zicem: Binecuvântat este cel ce vii sa chemi pe Adam'.
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat arie slideshow...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...