Popas duhovnicesc la Mănăstirea Balaciu

Duminică, 13decembrie 2015, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a săvârşit SfântaLiturghie la Mănăstirea Balaciu, făcând astfel un popas duhovnicesc în Duminicaa patra din Postul Nașterii Domnului.

Sub protiaPreasfinției Sale au slujit preacuviosul părinte Vicar Eparhial, ArhimandritulRafail, părinții consilieri Daniel Florin Enașcu, Florin Ionescu și NicușorSilviu Dascălu, preacucernicul părinte Protopop Cristian - Ștefan Munteanu,preoţi şi diaconi.

În cadrulSfintei Liturghii, Preasfinția Sa a hirotonit ierodiacon pe monahul Maxim peseama Mănăstirii „Sfinții Voievozi” din Slobozia.

La momentulpredicii, Preasfinţia Sa a vorbit celor prezenţi despre Postul NașteriiMântuitorului Iisus Hristos, despre sfinții strămoși ai Mântuitorului, desprelucrarea de mântuire săvârșită de Creator de-a lungul istoriei neamuluiomenesc, care devine istoria mântuirii oamenilor.

După SfântaLiturghie Întâistătătorul Eparhiei noastre a vizitat parohia Balaciu, apoi amers la beneficiarii Căminului de persoane vârstnice din localitatea Balaciu,oferindu-le calendare, iconițe și un mic recital de colinde, ca bunăvestire aNașterii Mântuitorului.

Slujba a fosttransmisă live pe internet pe Rețeaua Informațională a Episcopiei prin Agențiade Presă Lăcașuri Ortodoxe.
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat arie slideshow...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...